Duyurular
ALACAĞIM ODA TERMOSTATI KOMBİM İLE UYUMLU MUDUR...
01 Kasım 2014 Cumartesi 16:35
Oda termostatı almak istiyorum, ancak alacağım oda termostatı kombim ile uyumlu mudur? Aldığım oda termostatı kombimle uyumlu değilse, kombime zarar verir mi?

Oda termostatı almak istiyorum, ancak alacağım oda termostatı kombim ile uyumlu mudur? “            

“Alacağım oda termostatı kombimle uyumlu değilse, kombime zarar verir mi?”

Tüketicilerin oda termostatı alırken en çok sordukları ve yanıtını bilemedikleri için tereddütte kaldıkları konuların nedeyse en başında geliyor bu sorular.  Peki nedir bu uyum;  gerçekten de  kombilerle oda termostatları arasındaki ilişkide(!)  bir uyum olmalı mıdır veya bir uyumsuzluk sorunu yaşanabilir mi?

Soruların yanıtlamaya geçmeden önce, burada söz konusu edilen oda termostatlarının “on/off” özelliklli yani “aç/kapat” şeklinde çalışan analog ve dijital oda termostatları olduğunu belirtelim. Oda termostatının görevi;  bulunduğu mahalden (sıcaklığını kontrol ettiği ortamdan) aldığı sıcaklık bilgisini kombiye ileterek kombinizi durdurmak veya çalıştırmaktır. Oda termostatı üzerinden oda sıcaklığı değerini 22 dereceye ayarladığınızı ve kullandığımız oda termostatının da yarım derece hassasiyetli bir dijital oda termostatı olduğunu varsayalım. PLUSSMART HT350 SET Kablosuz veya PLUSSMART HT350 Kablolu oda termostatları bunlara örnek verilebilir.

Ortam sıcaklığı 21,5 dereceye düştüğünde, oda termostatı kombiye bilgi göndererek, aç/çalış komutunu verir ve kombiniz çalışır, oda sıcaklığı 22,5 dereceye geldiğinde ise yine kombiyi uyararak kapat/dur komutu gönderir ve kombinizi kapatır. Aslında böyle tarif edildiğinde, oda termostatının;  kombinizi açıp kapatma görevi yapan sıcaklığa duyarlı bir anahtar olduğu da söyleyebiliriz. Aynı her gün evlerimizde parmağımızla açıp kapattığımız aydınlatma anahtarlarımız gibi.

İşte tam bu noktada, başta sorduğumuz ikinci sorunun yanıtını hemen verebiliriz; görüldüğü gibi oda termostatının kumanda ettiği devre, kombinizin üzerindeki açma/kapatma düğmesinin bağlı olduğu bir anahtar devresi olup,  kombinizin elektronik kart devresiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Yani kombinize bir zarar vermesi kesinlikle söz konusu değildir ve söz edilebilecek en olumsuz durum, oda termostatının kombiye kumanda etmemesidir.

Tekrar dönelim “uyum” meselesine; burada sözü geçen uyumu öncelikle tarif etmek gerekir. Bizim uyum dediğimiz şeyin teknik olarak tanımı; 220 Volt On/Off Kuru Kontaktır ve piyasadaki tüm oda termostatlarının %99’u bu prensibe göre çalışmaktadır. Yani, biraz önce yukarıda sözünü ettiğimiz anahtar devresinin voltajının 220 Volt olması ve kuru kontak yaparak kapanması veya açılmasıdır. Yine aynı evlerimizdeki aydınlatma anahtarlarımız gibi, aradaki tek fark aydınlatma anahtarımızı biz elimizle açıp kapatırken, kombimizin anahtar devresini,  oda termostatımız açıp kapatmaktadır.

Sonuç olarak; kombinizin açma kapatma devresi 220 Volt ve kuru kontak ise (ki piyasadaki kombilerin %99’u bu prensibe göre çalışmaktadır) yine bu prensibe göre çalışan tüm oda termostatları “uyum” içerinde sorunsuz olarak çalışırlar.

PLUSSMART HT220 Kablolu Oda Termostatı                                        PLUSSMART 220SET Kablosuz Oda Termostatı

Oda termostatlarımızla uyumlu kombileri görmek için tıklayınız..

 

Plussmart Oda Termostatı | Ecosmart Oda Termostatı | General Oda Termostatı | Siemens Oda Termostatı | Honeywell Oda Termostatı | Syntech Oda Termostatı | Oda Termostatı Fiyatları | Oda Termostatı Montajı | ECA Oda Termostatı | Demirdöküm Oda Termostatı | Baymak Oda Termostatı | Viessmann Oda Termostatı | Ariston Oda Termostatı | Bosch Oda Termostatı | Ferroli Oda Termostatı

Bu haber 25121 kez okundu.
Bu site, Nora Medya e-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır. © 2013 Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Kopyalanamaz