Duyurular
İŞTE DOĞALGAZDAN %70 TASARRUF ETMENİN YOLLARI ve ALINACAK ÖNLEMLER...
04 Ekim 2016 Salı 09:59
Sadece oda termostatı kullanarak bile doğalgazdan %30 tasarruf sağlayabilirsiniz.Buna ek olarak makalemizde bahsi geçen konularda alınacak önlemlerle doğalgaz tüketiminizi %70 düşürebilirsiniz.

 İŞTE DOĞALGAZDAN %70 TASARRUF ETMENİN YOLLARI ve ALINACAK ÖNLEMLER...

Evlerimizde aşağıda sıralanan önlemleri alarak Doğalgaz sarfiyatını %70 oranında düşürebileceğinizi biliyor musunuz? Kesinlikle evet… Tamamını yerine getiremesek bile alınacak bu önlemlerden birkaçı sayesinde bile doğalgaz sarfiyatınızı büyük oranda düşürebilirsiniz. Nedir bu önlemler, hep birlikte bakalım.

  1. Evlerdeki ısı kayıplarının büyük bir bölümü binanın yalıtımının kötü olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle soğuk bölgelerde binanıza mutlaka ısı yalıtımı yaptırın. Binanıza yapacağınız ısı yalıtımı yakıttan %40 a kadar tasarruf sağlamaktadır.
  2. Sadece Oda Termostatı kullanarak kullanmış olduğunuz doğalgazdan %30 tasarruf sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, evlerimizdeki konfor sıcaklığı 22 derecedir ve bunun üzerindeki her 1 derecelik artış doğalgazdan %6 oranında gereksiz sarfiyat demektir. Konuyla ilgili detaylı açıklama için tıklayınız.
  3. Binalardaki ısı kayıplarının büyük bir kısmı da kapı ve pencerelerden kaynaklanmaktadır. Kapı ve Pencerelerin PVC doğrama ve camların çift cam yapılması doğalgazdan %15 tasarruf sağlar.
  4. Kombi cihazlarının bulunduğu mahallerin havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir. Bu durum tasarrufu önemli ölçüde etkileyen bir unsurdur. 1 m3 doğalgazın tam ve verimli yanması için 10 m3 taze havaya ihtiyaç vardır.
  5. Geceleri perdelerinizin örtülü olarak tutulmasına dikkat edin. Ancak perdelerinizin radyatörlerinizi kapatmaması gerektiğini unutmayın.
  6. Radyatörlerinizin önüne koltuk vb. mobilya ve ev eşyalarıyla kapatmayın. Radyatörlerin üzerine saksı vb. şeyler koymayın, üzerinde çamaşır kurutmayın.
  7. Radyatörlerinizin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin. Bu levhalar sayesinde radyatörünüzdeki ısı enerjisi dış duvarı ısıtmak yerine odanızı ısıtır ve önemli ölçüde tasarruf sağlar.
  8. Bacalı kombi kullanan doğalgaz tüketicilerinin yılda en az bir kere baca temizliği ve bakımı yaptırması gerekir. Baca bakımı hem can ve mal emniyeti hem de tasarruf sağlar.
Bu haber 4735 kez okundu.
Bu site, Nora Medya e-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır. © 2013 Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Kopyalanamaz