Duyurular
KOMBİLERDE MODÜLASYON ve ODA TERMOSTATI KULLANIMI
01 Mart 2015 Pazar 23:16
KOMBİLERDE MODÜLASYON ve ODA TERMOSTATI KULLANIMI Bu makale on-off oda termostatı kullanılması durumunda kombilerin modülasyon yapmayacağı şeklinde dile getirilen yalnış değerlendirmelere açıklık getirmek üzere kaleme alınmıştır.

Kombilerde Modülasyon ve Oda Termostatı kullanımı

Kombilerde modülasyon kısaca ; kombi üzerinden ayarlamış olduğumuz radyatör devresi suyu sıcaklığına bağlı olarak, kombinin alev boyunu ayarlaması  olarak özetlenebilir. Böylelikle yakıttan tasarruf edilerek  aynı zamanda kombi ömrünün uzatılması hedeflenmektedir.

Kombilerde modülasyonun nasıl olduğunu daha detaylı bir şekilde açıklamaya çalışalım;

Oda Termostatı kullanılmayan bir kombide; istenilen ortam sıcaklığını elde etmek için önce kombi termostatı üzerinden radyatörlere göndereceğimiz su sıcaklığını ayarlamanız gerekir. Radyatör devresi su sıcaklığını 50˚C ye ayarladığımızı varsayalım. Kombiniz çalıştığında pompanız devreye girecek, radyatör devresinden gelen dönüş suyunun sıcaklığı (örneğin 30˚C)  ile ayarlanmış olan sıcaklık değeri (50˚C) arasındaki fark fazla olduğundan alev boyunu arttıracaktır. Kombi çalışmaya devam edip su sıcaklığı yükseldikçe buna bağlı olarak alev boyunu küçültecek ve ayar değerimiz olan 50˚C ye yaklaştığında alev boyunu minimuma indirecek ve 50˚C ye ulaştığında kapanacaktır. Bu sırada sirkülasyon pompası çalışmaya devam ederek radyatörlerde suyu döndürme işlemini sürdürecek ve radyatörlerden ortama sıcaklığını bırakıp dönen suyun sıcaklığı düştüğünden ayar değerimiz olan 50˚C ye getirmek üzere kombi yeniden devreye girecektir.

Oda Termostatı ile birlikte kullanılan bir kombide; istenilen ortam sıcaklığını elde etmek için Oda Termostatı üzerinden istenilen sıcaklık değerini 23˚C ye ayarlayalım. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; istenilen ortam sıcaklığı için su sıcaklığını değil, oda termostatı üzerinden hava sıcaklığını ayarlayıp kontrol ediyoruz. Peki bu durumda kombi su sıcaklığını kaç dereceye ayarlayacağız? Bu durumda da kombi termostatı üzerinden su sıcaklığını yine 50˚C ye ayarlamanız yeterli olacaktır. Kombiniz çalıştığında pompanız devreye girecek, radyatör devresinden gelen dönüş suyunun sıcaklığı (örneğin 30˚C)  ile ayarlanmış olan sıcaklık değeri (50˚C) arasındaki fark fazla olduğundan alev boyunu arttıracaktır. Kombi çalışmaya devam edip su sıcaklığı yükseldikçe buna bağlı olarak alev boyunu küçültecek ve ayar değerimiz olan 50˚C ye yaklaştığında alev boyunu minimuma indirecek ve  bu sırada ortam sıcaklığı istenilen değere geldiyse kombi kapanacak, gelmediyse minumum alev boyunda çalışmaya devam edecektir. Oda termostatı 0,5˚C sıcaklık hassasiyetli ise ortam sıcaklığı 23,5˚C ye geldiğinde kombi kapanır, 22,5˚C ye geldiğinde tekrar çalışır.

Yukarıdaki açıklamaya çalıştığımız her iki durumdan da açıkça görüldüğü gibi; on/off oda termostatlarının kombileri modülasyonsuz çalıştırıyormuş gibi gösterilmeye çalışılması kesinlikle doğru değildir. Kullanılacak bir on/off oda termostatıyla da kombiler modülasyon işlemini yapmaya devam ederler ve bunun oda termostatıyla bir ilgisi yoktur.

Osman Kurucuk - Makina Mühendisi 
 
Plussmart Oda Termostatı | Ecosmart Oda Termostatı | General Oda Termostatı | Siemens Oda Termostatı | Honeywell Oda Termostatı | Syntech Oda Termostatı | Oda Termostatı Fiyatları | Oda Termostatı Montajı | ECA Oda Termostatı | Demirdöküm Oda Termostatı | Baymak Oda Termostatı | Viessmann Oda Termostatı | Ariston Oda Termostatı | Bosch Oda Termostatı | Ferroli Oda Termostatı
Bu haber 12472 kez okundu.
Bu site, Nora Medya e-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır. © 2013 Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Kopyalanamaz