Duyurular
KOMBİLERİ DOĞRU ve EKONOMİK KULLANMAK...
25 Nisan 2014 Cuma 14:59
Alarko Carrier tarafından yaptırılan Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırması, Türk halkının kombi kullanımında yaptığı yanlışları gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarını değerlendirildiğinde, kombilerin doğru kullanımının ve periyodik yaptırılan bakımın yüzde 15’in üzerinde tasarruf sağladığını belirtti.

Kombileri Doğru ve Ekonomik Kullanmak…

Kombilerin kaç derecede çalıştırılacağı, hem konfor şartları hem de enerji ekonomisi açısından önem taşıyor. Alarko Carrier’ın gerçekleştirmiş olduğu “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırmasına göre Türk halkının yalnızca % 28’i kombilerini doğru ve ekonomik kullanıyor.

ERA Research tarafından 815 kişi ile görüşerek yapılan araştırma sonuçları Türk halkının kombi kullanımı konusunda yaptığı yanlışları gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre, kullanıcıların % 24.9’u evdeyken ve evden çıkarken kombilerini normal sıcaklık derecesinde açık tutuyor. % 18.7’si, kombilerini evdeyken normal sıcaklık derecesinde tutarken, dışarı çıkarken kapatıyor. Oysa kombilerin evde iken normal ısı derecesinde çalıştırılması, evde olunmadığı zaman ise ekonomi sıcaklığına getirilmesi tavsiye ediliyor. Araştırma, Türk halkının yalnızca % 28.1’inin kombilerini buna uygun, doğru ve ekonomik şekilde kullandığını gösteriyor.

Uykuda da ekonomik değiliz…

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların % 61’i gece yatarken de kombilerini aynı sıcaklık ayarında bırakırken, % 39’u kombilerinin sıcaklık ayarlarını ekonomik seviyeye getiriyor. Ekonomik kullanım için ise tıpkı ev dışına çıkıldığında olduğu gibi gece yatarken de kombinin sıcaklık ayarını düşürmek gerekiyor.

Gece kombilerin tamamen kapatılmaması da gerekiyor. Gece, kombisi tamamen kapatılan bir evin, gündüz istenilen konfor sıcaklığına gelmesi için harcanarak enerji, gece evin ekonomi sıcaklığında tutulması için harcanacak enerjiden daha çok oluyor.

Asıl önemli olan kombinin ayar sıcaklığı değil oda sıcaklığıdır…

Araştırma sonuçları, katılımcıların % 24.8’inin, kombilerini, 60°C ve üzerinde çalıştırdığını gösteriyor. Kombinin 60°C ve üzerinde çalışması, evin yaklaşık 23-24 °C sıcaklıkta tutulduğu anlamına geliyor. Oturma/salon sıcaklığının 20-22°C olması gerektiği göz önüne alındığında, 60°C ve üzeri kullanım, % 18-24 arasında fazla yakıt tüketildiğini ortaya koyuyor, ideal ve ekonomik kullanım sağlamak için kombinin su sıcaklığının, kullanıcı tarafından dış hava sıcaklığına göre her gün ayarının artırılması veya düşürülmesi pratikte pek mümkün olmadığından programlanabilir bir oda termostatı kullanılması öneriliyor. Kombiler, bireyler evde iken normal sıcaklıkta dışarıya çıktıklarında ya da gece yattıklarında ekonomik ayara getirilmelidir. Bunu sağlamak için kablolu veya kablosuz bağlantılı “programlanabilir bir oda termostatı” kullanmak yeterli olacaktır. Aşağıdaki linklerde kablolu ve kablosuz oda termostatı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Kablolu, Haftalık ve Günlük Programlı oda termostatı  için tıklayınız.

Kablosuz, Haftalık ve Günlük Programlı oda termostatı için tıklayınız.

Eğer kullanılan kombi yoğuşmalı ise yoğuşma ve yüksek verim elde edilmesi için kombinin 50 °C’nin altında çalıştırılması tavsiye ediliyor. Tam yoğuşmalı kombiler, 50°C ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki gizli ısıyı yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 15-20 oranında, 50°C üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar.

Kullanıcı profili…

Araştırma sonuçlarına göre kombi kullananların % 70’i evliyken, % 23’ünün bekar olduğu, ortalama hane halkı kişi sayısının ise 3 kişi ve üzeri olduğu ortaya çıkıyor. 25-55 yaş arasında kullanımın yoğun olduğu ve kadın kullanıcıların çoğunlukta olduğu görülüyor.

Plussmart Oda Termostatı | Ecosmart Oda Termostatı | General Oda Termostatı | Siemens Oda Termostatı | Honeywell Oda Termostatı | Syntech Oda Termostatı | Oda Termostatı Fiyatları | Oda Termostatı Montajı | ECA Oda Termostatı | Demirdöküm Oda Termostatı | Baymak Oda Termostatı | Viessmann Oda Termostatı | Ariston Oda Termostatı | Bosch Oda Termostatı | Ferroli Oda Termostatı

Bu haber 6676 kez okundu.
Bu site, Nora Medya e-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır. © 2013 Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Kopyalanamaz