Duyurular
ODA TERMOSTATI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR
28 Nisan 2015 Salı 22:35
Oda Termostatı, yaşama mekanlarının sıcaklık konforunu arttırmanın yanı sıra sağladıkları yakıt tasarrufu nedeniyle artık kombilerin ayrılmaz bir parçası durumuna gelmiştir. Oda termostatı kullanılmayan konutlardaki doğalgaz faturası ile oda termostatı kullanılan konutlardaki elektrik faturalarındaki %30 civarındaki fark bunun en önemli kanıtıdır. Peki, enerji tasarrufu ve konfor açısından bu kadar önemli bir ekipman olan oda termostatını alırken neye göre karar vermeliyim, hangi kriterlere göre seçimimi yapmalıyım. İşte bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç önemli husus.

Oda Termostatı alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Oda Termostatı,  yaşama mekanlarının sıcaklık konforunu arttırmanın yanı sıra sağladıkları yakıt tasarrufu nedeniyle artık kombilerin ayrılmaz bir parçası durumuna gelmiştir. Oda termostatı kullanılmayan konutlardaki doğalgaz faturası ile oda termostatı kullanılan konutlardaki elektrik faturalarındaki  %30 civarındaki fark bunun en önemli kanıtıdır.

Peki, enerji tasarrufu ve konfor açısından bu kadar önemli bir ekipman olan oda termostatını alırken neye göre karar vermeliyim, hangi kriterlere göre seçimimi yapmalıyım. İşte bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç önemli husus;

Kablolu Oda Termostatı mı, Kablosuz Oda Termostatı mı ?

Kablolu oda termostatının kombi ile bağlantısı,  kombi ile oda termostatının sabitleneceği yaşama mekanı (o.odası, salon vb) arasına çekilecek min. 2x0,75 ölçüsünde bir kablo  vasıtasıyla yapılmaktadır. Kombi ile oda termostatının konulacağı yer arasındaki mesafe bazen uzak bazen de kablo çekmeye pek elverişli olmayabilir veya kablo çekerken duvar delmek ve kablonun yaratacağı görüntü kirliliği istenmeyebilir. Kablosuz Oda Termostatı kullanılması durumunda  ise adından da anlaşılacağı üzere kablo çekmek söz konusu olmadığından duvar delme ve kablo görüntü kirliliği gibi durumlar da ortadan kalkacaktır. Bu avantajların yanında daha önemlisi; kablolu oda termostatı odanın duvarına sabitlenirken, kablosuz oda termostatını evinizin dilediğiniz odasında kullanma imkanına sahip olacaksınız. Örneğin; akşam TV seyrederken oturma odasında kullanırken,  gece uyurken yatak odasına götürebilirsiniz.

Programlama özelliği  (Programlanabilir oda termostatı)

Oda termostatlarının bazı modelleri haftalık ve günlük programlanabilir olarak üretilmektedir.  Birçok markada aynı ürünün programlanabilir ve bu özelliği olmayan modelleri mevcuttur. Programlı olmayan oda termostatları ile manuel olarak sadece sıcaklık ayarı yapılabilirken, programlanabilir özellikli oda termostatlarında,  gün içinde farklı zaman dilimlerinde farklı sıcaklık değerlerine ayarlayabilir, hatta bunu haftanın 7 günü için ayrı ayrı yapabilirsiniz. Günlük program için; evde bulunulan zaman dilimlerinde ortam sıcaklığını 23 dereceye ayarlarken,  gece uyurken ve evde bulunulmayan saatlerde 18 derece yapabilirsiniz. Haftalık programda hafta içi için farklı hafta sonu için farklı ayarlar yapabilirisiniz. Programlı olmayan oda termostatının programlanabilir oda termostatına göre tek avantajı kullanımının çok daha basit ve kolay olmasıdır.  

Oda Termostatı Sıcaklık Hassasiyeti

Oda Termostatları çalışma prensibi gereği bir sıcaklık değerine karşı duyarlıdırlar. Ayarlanan oda sıcaklığını sahip oldukları bu değer aralığında sabit tutarlar. Bu değer, bazı oda termostatlarında 0,5 ˚C  bazı ürünlerde 1 ˚C dir ve sıcaklık konforu açısından büyük önem taşımaktadır.  0,5˚C derece hassasiyetli bir oda termostatı 23˚C ye ayarlandığında 22,5˚C de kombiyi çalıştırır ve 23,5˚C de kombiyi durdurur. Yani ortam sıcaklığındaki sıcaklık farkı sadece 1˚C dir. Yine 23˚C ye ayarlanmış 1˚C  hassasiyetli bir oda termostatı ise kombimizi 22 ˚C de çalıştırıp 24˚C de  durdurur ki bu durumda ortamda meydana gelen sıcaklık farkı 2˚C dir.  1˚C lik sıcaklık farkı insanlar tarafından hissedilmediğinden konforu etkilemezken,  ısıtmada 2˚C lik sıcaklık farkı ortamın konforunu bozan bir değerdir.  0,5˚C derecenin altında hassasiyete sahip oda termostatları da mevcuttur ancak fiyatları çok daha pahalıdır.  0,5˚C hassasiyet değeri konforu etkilemediğinden daha düşük hassasiyetli bir oda termostatına gerek yoktur.

Oda Termostatı Kombi Uyumu

Konuyla ilgili açıklayıcı bilgiyi  ALACAĞIM ODA TERMOSTATI KOMBİMLE UYUMLUMUDUR  başlıklı makalemizde okuyabilir, oda termostatı uyumlu kombiler tablosunu inceleyebilirsiniz.

Plussmart Oda Termostatı | Ecosmart Oda Termostatı | General Oda Termostatı | Siemens Oda Termostatı | Honeywell Oda Termostatı | Syntech Oda Termostatı | Oda Termostatı Fiyatları | Oda Termostatı Montajı | ECA Oda Termostatı | Demirdöküm Oda Termostatı | Baymak Oda Termostatı | Viessmann Oda Termostatı | Ariston Oda Termostatı | Bosch Oda Termostatı | Ferroli Oda Termostatı

 

Bu haber 18004 kez okundu.
Bu site, Nora Medya e-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır. © 2013 Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Kopyalanamaz