Duyurular
ODA TERMOSTATI KALİBRASYON AYARI
31 Temmuz 2017 Pazartesi 14:55
ODA TERMOSTATI KALİBRASYON AYARI NEDİR, NEDEN GEREKLİDİR VE NASIL YAPILIR ? Oda Termostatlarında olması gereken en önemli özelliklerden biri de “Kalibrasyon Ayarı” özelliğidir. Kalibrasyon ayarı nedir ve alacağımız oda termostatında bu özelliğin bulunması bize ne fayda sağlamaktadır. Öncelikle şunu belirtelim ki bu özellik, Kablosuz Oda Termostatından çok Kablolu Oda Termostatlarında daha da önem arz etmektedir.

 ODA TERMOSTATI KALİBRASYON AYARI NEDİR, NEDEN GEREKLİDİR VE NASIL YAPILIR ?

Oda Termostatlarında olması gereken en önemli özelliklerden biri de “Kalibrasyon Ayarı” özelliğidir. Kalibrasyon ayarı nedir ve alacağımız oda termostatında bu özelliğin bulunması bize ne fayda sağlamaktadır. Öncelikle şunu belirtelim ki bu özellik, Kablosuz Oda Termostatından çok Kablolu Oda Termostatlarında daha da önem arz etmektedir. Bilindiği gibi, Kablolu Oda Termostatı evimizin en çok yaşanılan bölümüne/odasına, duvara sabitlenerek kombi ile bir kablo (2x0.75mm²) vasıtasıyla irtibatlandırılmaktadır. Oda Termostatı montajı yapılan odamızda, Oda Termostatının konulacağı yer seçilirken; doğru ve sağlıklı bir sıcaklık ölçümü için, oda termostatı yerden ortalama 1,5 metre yükseklikte asılmalı, ısı kaynaklarından (radyatör/petek, güneş ışığı vb.) ve hava akımı bulunan yerlerden mümkün olduğunca uzak noktalara konulmasına dikkat edilmelidir. Ancak, bazen odanın fiziki şartlarından ve bazen de eşyaların yerleşiminden dolayı Oda Termostatı her zaman ideal koşullardaki noktaya monte edilememekte ve bu nedenle de oda içerisindeki sıcaklığı doğru okuyamadığından sıcaklık konforunu olumsuz yönde etkilemektedir. Oda Termostatı monte edilen yer, örneğin bir radyatöre yakın veya direk güneş görüyorsa veya 1,5 metreden yukarı asıldı ise oda sıcaklığını gerçek değerinden daha yukarıda gösterecek, aksi durumda, hava akımı fazla olan bir kapı yanında ise veya 1 metre yüksekliğe asıldıysa veya oda termostatı dış duvara konuldu ise bu durumda da oda sıcaklığını gerçek değerinden daha aşağıda gösterecektir.  Oda Termostatının okuduğu sıcaklık değeri ile ayar yaptığımız (olmasını istediğimiz) sıcaklık değeri arasındaki bu fark nedeniyle ya kombi odayı istenilen değere getirmeden devreden çıkacak ya da tam tersi istenilen değere getirdiği halde çalışmaya devam edecektir. Her iki durumda da sıcaklık konforu sağlanamadığı gibi gereksiz yakıt harcanmasına neden olacaktır.

 İşte bu gibi durumlarda, Oda Termostatında bulunan Kalibrasyon ayarı sayesinde Isı Kaynağına yakın olmaktan kaynaklı örneğin 3 derecelik bir artışı Kalibrasyon ayarından -3 yaparak veya dış duvara konulmak zorunda kalınmış bir oda termostatının örneğin 4 derecelik farkını Kalibrasyon ayarından    + 4 yapmak suretiyle oda sıcaklığının ayarladığımız sıcaklıkla aynı ve gerçek değerine getirmiş oluruz.

Bu haber 7158 kez okundu.
Bu site, Nora Medya e-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır. © 2013 Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Kopyalanamaz